DOĞRU PARÇASI ve IŞIN

AskinElibol

Öğretmen
13 Ara 2020
6,360
8
38
Doğru parçası ve ışın konu anlatımı, doğru parçası ve ışın kavramlarının tanımları, okunuş şekilleri, çizimleri ve çözümlü örnek sorular içermektedir. Konu anlatımı sonrasında konu ile ilgili hazırladığımız testleri çözmeyi unutmayınız.

Doğru Parçası: Doğrunun farklı iki noktası ile bu noktaları arasında bulunan tüm noktaların oluşturduğu kümeye doğru parçası denir. Doğru parçası uç noktaları ile adlandırılır. Doğru parçasının iki ucuda sınırlıdır. Doğru parçasının sembollerle gösteriminde harfler yer değiştirebilir. Uzunlukları eşit olan doğru parçalarına eş doğru parçaları denir. Gösteriliş biçimlerini ve okunuşunu alttaki resimde görebilirsiniz.

Işın: Belirli bir noktadan başlayarak bir yöne doğru sınırsız devam eden doğrusal (doğrudaş) noktalar kümesine ışın denir. Işın için verilebilecek en güzel örnek güneş ışınlarıdır. Işının bir ucu sınırlı, diğer ucu sınırsızdır. Işının sınırlı olan noktasına başlangıç (uç) noktası denir. Işının gösteriliş biçimlerini ve okunuşunu alttaki resimde görebilirsiniz.
 
Son düzenleme: